Jak vybrat reproduktory

A) Volba reproduktorů na autorádio

Při volbě reproduktorů na autorádio se zaměřte na zatížitelnost, chcete li výkon RMS a na jejich citlivost. Při volbě reproduktorů na rádio je nejvhodnější zvolit reproduktory s vyšší citlivostí a menším výkonem RMS. Citlivost by měla přesáhnout u reproduktorů o velikosti 165mm a vyšší 90dB/1W/1m a výkon RMS by neměl přesáhnout 60W RMS.

Protože citlivost je tedy celkem důležitý údaj právě u volby reproduktorů na autorádio, snaží se ho někteří výrobci méně či více přikrášlit, proto se např. někdy setkáte s citlivostí udanou při 2,83V. Ano, toto odpovídá 1W, ale pouze při impedanci reproduktoru 8 ohmů. Pokud výrobce uvádí citlivost při 2,83V u čtyřohmových reproduktorů, je tato hodnota o 3 dB v yšší, než při 1W, tzn. čtyřohmový reproduktor s citlivostí 93dB při 2,83V má ve skutečnosti jen 90 dB.

B) Volba reproduktorů na zesilovač

Pořizujte reproduktory odpovídající výkonnosti Vašeho zesilovače. V případě volby reproduktorů na zesilovač by měl jejich výkon RMS být v rozmezí 110-130% výkonu zesilovače. Uvedeme si malý příklad: na zesilovač o výkonu 100W RMS na kanál budeme hledat reproduktory se zatížitelností v rozmezí 110-130W RMS.

V případě, že chcete použít reproduktory s vyšším výkonem RMS na výrazně slabší zesilovač (například 130W reproduktory na zesilovač disponující výkonem 55W na kanál), je třeba opět dbát na jejich citlivost.

C) Volba reproduktorů do dveří či přístrojové desky

V případě volby reproduktorů ať už do předních nebo zadních dveří , vybírejte zásadně reproduktory komponentní. Je třeba si uvědomit, že jediný reproduktor v autě, který je směrový, je reproduktor výškový. Ten při správné instalaci má být nasměrován na střed pásma na úroveň ramen mezi sedačkami řidiče a spolujezdce (případně do stejného místa mezi zadní spolujezdce). V případě instalace koaxiálních reproduktorů do předních či zadních dveří (u 90% automobilů je prostor pro tyto reproduktory dole u nohou) docílíte nesprávné nasměrování výškových reproduktorů, tím i znehodnocení zvukového projevu celé sestavy.

V případě montáže reproduktorů do přístrojových desek doporučujeme ze stejného důvodu také komponentní reproduktory.

D) Volba reproduktorů do plata

V případě volby reproduktorů do plata doporučujeme reproduktory oválné koaxiální o velikosti 6×9″. Lze ale aplikovat prakticky jakékoliv reproduktory, včetně reproduktorů komponentních.