Jak vybrat autorádio

Při výběru autorádia musíte hned na počátku vědět, jak rozsáhlou zástavbu plánujete. Autorádio je tím nejdůležitějším prvkem celé audio zástavby ve Vašem voze.

A) Výběr autorádia na základní sestavu bez použití zesilovače

V dnešní době je na našem trhu rozsáhlá nabídka autorádií. My se zaměřujeme na to nejlepší, co náš trh nabízí. Základní jednotka v podobě autorádia (někde můžete nalézt označení HU od anglického Head Unit) od výrobců Alpine, Pioneer nebo Kenwood nabízí již od základních řad neuvěřitelný zvukový pokrok oproti koncernovým autorádiím. U volby autorádia na základní instalaci postačují základní modely, vybírejte tedy jen podle vybavenosti, co chcete aby obsahovalo v podobě možností vstupů USB, SD, iPod, AUX, Bluetooth apod. Počet výstupů RCA, jejich napětí atd. není potom podstatná informace.

Zakoupit můžete například i autorádia bez CD mechaniky, kdy jako nosič hudby slouží hlavně USB nebo mobilní telefon. Pro základní instalaci od tohoto typu autorádia postačí opět základní modely.

Vzhledem k tomu, že prodáváme pouze autorádia určená pro ČR trh, mají všechny ve výbavě RDS.

B) Výběr autorádia na rozsáhlejší sestavu, obsahující zesilovač, případně zesilovače

Po určení, co všechno by mělo rádio umět v podobě možnosti vstupů (USB, AUX, BT, iPod, atd.) se zaměřte na počet výstupů předzesilovače (často označeno jako RCA, nebo PreOut) a napětí právě těchto výstupů. Potom zkonfrontujte počet výstupů se svým plánem. V dnešní době jsou rádia s jedním, dvěma, nebo se třemi páry RCA výstupů. Většinou i v případě pouze jednoho výstupu RCA lze tento výstup použít na subwoofer. V případě, že se chystáte instalovat na zesilovač systém předních reproduktorů a subwooferu, postačí vám autorádio s dvěma páry RCA. V případě instalace na zesilovač předních reproduktorů, zadních reproduktorů a subwooferu, budete potřebovat autorádio s třemi páry výstupů RCA.

U napětí výstupů RCA se držte jednoduchého pravidla. Čím je hodnota vyšší, tím je přednes čistší, razantnější, výraznější a hlasitější.

Volba značky autorádia a konfrontace oproti poslouchanému stylu hudby je naprosto shodná, jako když vybíráte autorádio jen na základní instalaci bez použití zesilovače.

V případě, že budete instalovat autorádio do míst, kde bylo nainstalováno koncernové autorádio o nestandardní velikosti, budete potřebovat k instalaci klasického 1-DIN nebo i 2-DIN autorádia redukční rámeček s ISO standardem.