Jak vybrat subwoofer

Subwoofer vybíráme podle třech hlavních kategorií

A) Podle zesilovače

Při výběru subwooferu se nacházíme buď v situaci, kdy již zesilovač máme, nebo budeme zesilovač kupovat až podle subwooferu, který vybereme. Samozřejmě druhý případ je efektivnější, ale stávají se okamžiky, kdy starý subwoofer chceme nahradit za něco nového, lepšího a potřebujeme se přizpůsobit tomu, co již máme.

Jestliže máme dvoukanálový nebo čtyřkanálový zesilovač, vybíráme jednocívkový subwoofer o impedanci 4ohmy. Můstky dvoukanálových zesilovačů jsou z 90% stabilní pouze do 4ohmů. Výkonnostně se podřídíme zesilovači tak, že hledáme subwoofer s výkonem RMS v rozmezí 80-90% výkonu RMS zesilovače. Příklad: Máme dvoukanálový zesilovač s výkonem v můstku 250W RMS na 4ohmy. Hledáme vhodný subwoofer o výkonu 200-230W RMS a s impedancí 1x4ohmy.

Jestliže máme monoblok stabilní do jednoho ohmu, je naše situace podstatně snadnější. Můžeme vybírat i z dvoucívek a využít i nižší impedanci, jak jsou 4ohmy. Co se týká výkonnosti, musíme se opět podřídit, a to stejným způsobem, jak u zesilovače vícekanálového. Příklad: vlastníme monoblok s výkonem 500/1000/1500W RMS na 4/2/1ohm. Potom hledáme subwoofer, který disponuje výkonem 400-450W RMS na 4ohmy, nebo 800-900W RMS na 2ohmy, nebo 1200-1300W RMS na 1ohm. Impedace více cívkových subwooferů si vysvětlíme níže.

Jestliže máme zesilovač pěti nebo tří-kanálový, hledáme subwoofer na pátý či třetí kanál. Na těchto zesilovačích je tento kanál zpravidla stabilní do 2ohmů. (existují samozřejmě vyjímky, které mají tento lichý kanál stabilní až do 1ohmu). Volba subwooferu je podobná, jako v předešlých případech. Příklad: vlastníme pětikanálový zesilovač s výkonem 4x75W + 1x200W RMS 4ohmy, 4×100 + 1x300W RMS 2ohmy. Na tento zesilovač hledáme subwoofer, který disponuje výkonem 150-180W RMS na 4ohmy, nebo 230-280W na 2ohmy.

B) Podle typu hudby, kterou posloucháte

V dnešní době existují subwoofery, které jsou vyrobeny a přizpůsobeny k montáži do určité ozvučnice. Tyto subwoofery instalujeme do ozvučnice uzavřené, bassreflexové, nebo bandpassové.

Téměř každá značka nabízí subwoofery již nainstalované v ideálně spočítané ozvučnici. 90% subwooferů je univerzálních, lze je tedy nainstalovat do všech 3 typů ozvučnic, nalezneme ale typy subwooferů, které jsou vyrobeny k instalaci jen do jedné z třech výše uvedených ozvučnic. Tyto subwoofery v žádném případě neinstalujte volně! Dále máme v nabídce subwoofery free-air, které jsou vhodné k volné montáži do plata. Tyto subwoofery mají funkci ale spíše dokreslující a jsou vždy označeny jako free-air.

Volba ozvučnice má zásadní vliv na zvukový projev subwooferu!

Ozvučnice uzavřená disponuje rychlou, dynamickou basovou složkou, vhodnou k poslechu rychlé hudby typu rock, metal, trance, house, apod.

Ozvučnice bassreflexová disponuje táhlou, sytější s větším tlakem doprovázenou basovou složku, která je nejideálnější pro RnB, Hip-Hip, ale i pro Pop a klasickou komerční hudbu. Při zakoupení samostatného subwooferu a ke stavbě bassreflexového boxu budete potřebovat odpovídajicí bassreflexový nátrubek.

Ozvučnice bandpassová disponuje podobným zvukovým projevem, jako ozvučnice bassreflexová, bývají ale mnohdy designově efektivnější.

Na volbě ozvučnice si dejte záležet, je to základní prvek ideálního zvukového projevu. Volba bassreflexové ozvučnice na rychlou, dynamickou hudbu má za následek slévání basové složky, naopak uzavřená ozvučnice nedostatečně dokresluje basovou složku v RnB, či Hip-Hopu.

Další vliv na zvukový projev subwoofer má jejich velikost, na rychlou dynamickou hudbu doporučujeme používat subwoofery o velikosti 8″, 10″ a 12″. Na RnB či Hip Hop doporučujeme používat subwoofery o velikosti 10″, 12″ či 15″.

C) Podle impedance a počet cívek subwooferu a možnosti jejich zapojení

Vzhledem k častým dotazům jsme pro Vás připravili i příklady zapojení vícecívkového subwooferu, a i dvou vícecívkových subwooferů.

Počet cívek spolu s jejich impedancí nám nabízí 2 typy zapojení reproduktorů! Nejčastěji se s nimi setkáte při zapojování dvoucívkových wooferů nebo dvou a více stejných wooferů, ale samozřejmě se dají aplikovat kdekoliv, například při zapojení dvou párů středobasů do dveří, nebo reproduktorů do plata.

Zde máte výsledné impedance nejčastěji aplikovaných zapojení:

Paralelním zapojením 2-cívkového subwooferu, případně 2 reproduktorů o impedanci

a) 4 + 4Ohmy získáme výslednou impedanci 2ohmy

b) 2 + 2Ohmy získáme výslednou impedanci 1Ohm

c) 1 + 1Ohm získáme výslednou impedanci 0,5ohmu

U paralelního zapojení dvou dvoucívkových subwooferů o impedanci

a) (4 + 4Ohmy) + (4 + 4Ohmy) získáme výslednou impedanci 1Ohm

b) (2 + 2Ohmy) + (2 + 2Ohmy) získáme výslednou impedanci 0,5Ohmu

c) (1 + 1Ohm) + (1 + 1Ohm) získáme výslednou impedanci 0,25Ohmu

Sériovým zapojením 2-cívkového subwooferu, případně 2 reproduktorů o impedanci

a) 4 + 4Ohmy získáme výslednou impedanci 8Ohm

b) 2 + 2Ohmy získáme výslednou impedanci 4Ohm

c) 1 + 1Ohm získáme výslednou impedanci 2ohmy

U seriového zapojení dvou dvoucívkových subwooferů o impedanci

a) (4 + 4Ohmy) + (4 + 4Ohmy) získáme výslednou impedanci 16Ohm

b) (2 + 2Ohmy) + (2 + 2Ohmy) získáme výslednou impedanci 8Ohmu

c) (1 + 1Ohm) + (1 + 1Ohm) získáme výslednou impedanci 4Ohmy

V případě, že zapojíte reproduktory ve výsledné impedanci 8Ohm na zesilovač s max impedancí 4ohmy, nedojde k ničemu jinému, než k snížení výkonu zesilovače o polovinu. V případě, že nedodržíte maximální nejnižší hodnotu impedance, v které je zesilovač stabilní, může dojít k poškození nejen zesilovače, ale i reproduktorů, případně subwooferů. Proto doporučujeme nejnižší impedanci, v které je zesilovač stabilní dodržovat!