SHOWROOM TUNING HIFI
REVILO AUTO ® TUNINGTo musíte vidět!

PORADNA - Jak zvolit reproduktory

A) Volba reproduktorů na autorádio

Při volbě reproduktorů na autorádio se zaměřte na zatížitelnost, chcete li výkon RMS a na jejich citlivost. Při volbě reproduktorů na rádio je nejvhodnější zvolit reproduktory s vyšší citlivostí a menším výkonem RMS. Citlivost by měla přesáhnout u reproduktorů o velikosti 165mm a vyšší 90dB/1W/1m a výkon RMS by neměl přesáhnout 60W RMS.

Protože citlivost je tedy celkem důležitý údaj právě u volby reproduktorů na autorádio, snaží se ho někteří výrobci méně či více přikrášlit, proto se např. někdy setkáte s citlivostí udanou při 2,83V. Ano, toto odpovídá 1W, ale pouze při impedanci reproduktoru 8 ohmů. Pokud výrobce uvádí citlivost při 2,83V u čtyřohmových reproduktorů, je tato hodnota o 3 dB v yšší, než při 1W, tzn. čtyřohmový reproduktor s citlivostí 93dB při 2,83V má ve skutečnosti jen 90 dB. U konkurenčních obchodů naleznete pouze pojem citlivost a hodnotu udanou v dB bez rozdílu, jak je udána výrobcem. Tento fakt je zavádějící a neodpovídající rozdílům, a je přímo matoucí.

Pokud by jste chtěli poradit přímo typ reproduktorů, na autorádio doporučujeme reproduktory Helix Dark Blue, Helix Esprit, U-Dimension ELEMENT a základní řady produktů DLS.

B) Volba reproduktorů na zesilovač

Pořizujte reproduktory odpovídající výkonnosti Vašeho zesilovače. V případě volby reproduktorů na zesilovač by měl jejich výkon RMS být v rozmezí 110-130% výkonu zesilovače. Uvedeme si malý příklad: na zesilovač o výkonu 100W RMS na kanál budeme hledat reproduktory se zatížitelností v rozmezí 110-130W RMS.

V případě, že chcete použít reproduktory s vyšším výkonem RMS na výrazně slabší zesilovač (například 130W reproduktory na zesilovač disponující výkonem 55W na kanál), je třeba opět dbát na jejich citlivost.

Chcete li přímo doporučit, nejlepší reproduktory v poměru cena/výkon/kvalita naleznete od výrobců Kicx, vyšší řady DLS, Rockford Fosgate, Powerbass a Hifonics.

C) Volba reproduktorů do dveří či přístrojové desky

V případě volby reproduktorů ať už do předních nebo zadních dveří , vybírejte zásadně reproduktory komponentní. Je třeba si uvědomit, že jediný reproduktor v autě, který je směrový, je reproduktor výškový. Ten při správné instalaci má být nasměrován na střed pásma na úroveň ramen mezi sedačkami řidiče a spolujezdce (případně do stejného místa mezi zadní spolujezdce). V případě instalace koaxiálních reproduktorů do předních či zadních dveří (u 90% automobilů je prostor pro tyto reproduktory dole u nohou) docílíte nesprávné nasměrování výškových reproduktorů, tím i znehodnocení zvukového projevu celé sestavy.

V případě montáže reproduktorů do přístrojových desek doporučujeme ze stejného důvodu také komponentní reproduktory.

D) Volba reproduktorů do plata

V případě volby reproduktorů do plata doporučujeme reproduktory oválné koaxiální o velikosti 6x9". Lze ale aplikovat prakticky jakékoliv reproduktory, včetně reproduktorů komponentních.

Další popisy parametrů a vysvětlení naleznete přímo v liště Vlastnosti (parametry) u daných produktů na pravé straně označené otazníčky.

REVILO AUTO ® LOGO JE REGISTROVANOU OCHRANNOU ZNÁMKOU SPOLEČNOSTI REVILO AUTO S.R.O.
COPYRIGHT © 2000-2012 REVILO AUTO S.R.O., ALL RIGHTS RESERVED
WWW.REVILOAUTO.CZ
POWERED BY 2NEMAN
GFX ENGINE V 5.0